Wytwarzanie oraz przetwarzanie substancji chemicznych stanowi podstawową działalność naszej Spółki, a jeden z najważniejszych, strategicznych obszarów biznesowych obejmuje zakupy surowców dokonywanych w ramach obowiązującej strategii zakupowej.
Zaopatrzenie w niezbędne do produkcji surowce to nie tylko kwestia zapewnienia ciągłości łańcucha dostaw, ale również kluczowy element zintegrowanej strategii zakupowej Spółki. Większość oferowanych przez nas produktów wymaga specjalistycznych, często trudno dostępnych surowców, a rentowność naszej produkcji jest mocno uzależniona od kosztów pozyskania surowców oraz związanej z nimi logistyki.
Proces zaopatrywania w surowce wiąże się bardzo często z podejmowaniem wielu bardzo trudnych decyzji biznesowych. Wpływają one zarówno na koszty wytwarzania jak również finalną jakość naszych produktów. Współpraca z naszymi dostawcami odbywa się na podstawie przyjętych Ogólnych Warunków Zakupów (OWZ), które udostępnione są dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej Spółki. Wybór i kwalifikacja dostawców odbywa się w oparciu o obowiązujące, wewnętrzne procedury, w ramach których określa się najważniejsze aspekty współpracy w obszarach jakości, logistyki oraz zasad prowadzenia transakcji zakupowych.
Wszyscy nasi dostawcy, zobowiązani są do przestrzegania regulacji prawnych, powszechnie obowiązujących, niezależnie od zapisów Kodeksu Etycznego Dostawców.
W ramach zintensyfikowanych działań w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility), opracowaliśmy ankietę, której celem jest ocena stopnia spełnienia wymagań naszej Spółki oraz przynależność dostawców do organizacji i inicjatyw w obszarach:
Społeczności lokalnych |
Pracowników i miejsca pracy |
Środowiska naturalnego |
Innych działań |
Wyniki ankiety stanowią podstawę do oceny stosowanych praktyk CSR przez dostawców surowców oraz zaliczane są do jednej z przyjętych metod komunikacji i prowadzenia dialogu z interesariuszami. Pozyskane wyniki z zebranych ankiet mogą wpływać na końcową ocenę i kwalifikację danego dostawcy w przypadku, gdy nie prowadzi on jakichkolwiek działań, czy inicjatyw z obszaru dobrych praktyk CSR.
Strategia zakupowa Spółki w tym obszarze, bazuje na długoterminowym kontrakcie zakupowym z głównym dostawcą. Realizujemy również dostawy od innych europejskich kontrahentów na podstawie kontraktów typu spot, w celu dywersyfikacji oraz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w przypadku krótkotrwałych postojów u głównego dostawcy.
Dostawy naturalnych alkoholi tłuszczowych, realizowane są na bazie kontraktów krótkoterminowych. Obecnie, dostawcami Spółki są zarówno producenci z Azji Południowo-Wschodniej, jak i Europy Zachodniej. Pozwala to na dywersyfikację źródeł dostaw i optymalizację kosztów zakupu, a także skrócenie czasu dostaw. Czynnikiem wpływającym na cenę tej grupy surowców są notowania CPKO (crude palm kernel oil/surowy olej z ziaren palmowych).
NASZE ZOBOWIĄZANIE:
Dbając o jakość relacji biznesowych z naszymi dostawcami, wdrożymy do stosowania Podręcznik Dostawców PCC EXOL SA.
Będąc producentem w branży chemicznej jesteśmy świadomi, że nasza produkcja wiąże się z zapotrzebowaniem na specyficzne, często trudno dostępne surowce. Konkurencja na rynku niektórych surowców jest więc bardzo niewielka. Ciągłe poszukiwanie nowych źródeł dostaw, to jedno z największych wyzwań, któremu musimy sprostać w naszej codziennej działalności operacyjnej.